Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa 2

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa to proces starzenia się kręgosłupa, który zdarza się u osób nieadekwatnie młodych, czyli jest bardziej zaawansowany niż wskazywałby na to wiek pacjenta. Na pytania dotyczące choroby zwyrodnieniowej odpowiedział dr Piotr Winkler.
06.05.2021

Co to jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa?

Jest to proces powoli zachodzący w tkankach kręgosłupa i zmieniający je w taki sposób, że dochodzi do zmniejszonej ruchomości całej kolumny kręgosłupa, a zatem do takich zmian, które powodują przerost więzadeł, uszkodzenia krążków, stawów w kręgosłupie.
Proces ten jest procesem nieodwracalnym i zwykle z wiekiem pogłębia się unieruchamiając kręgosłup.

Czy takie unieruchomienie kręgosłupa przez chorobę zwyrodnieniową ma tylko złe strony? NIE, dlatego, że w wielu sytuacjach, takie zmniejszenie ruchomości prowadzi do zmniejszenia dolegliwości. W przypadku osób starszych, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa może prowadzić do zmniejszenia bólu, ale u osób w średnim wieku, zwykle wiąże się dolegliwościami. Z tymi dolegliwościami próbujemy sobie radzić za pomocą fizjoterapii, leków, a w skrajnych przypadkach operacją.

Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej?

Głównym objawem jest ból pleców, okolicy lędźwiowej. Jest to wczesny objaw, który pojawia się czasami u pacjentów około 30 roku życia. Towarzyszy pacjentom do końca życia i jest trudny do zwalczenia. Co najlepiej robić? W pierwszej kolejności fizjoterapia i ćwiczenia wzmacniające mięśnie okołkręgosłupowe, mięśnie brzucha i grzbietu. Istotne jest to, żeby jak najdłużej unikać brania leków przeciwbólowych. Jeżeli ćwiczenia czy praca z fizjoterapeutą zmniejsza ból- powinno się to robić jak najczęściej.
W momencie kiedy pojawiają się dodatkowe objawy neurologiczne, czyli takie jak rwa kulszowa czy niedowład kończyn, należy myśleć o innych formach leczenia- o farmakologii, a nawet o leczeniu operacyjnym, który jest ostatnim etapem leczenia, stosowanym w chorobie zwyrodnieniowej.
Jeżeli choroba doprowadza do ciężkich uszkodzeń kręgosłupa, czasami niezbędne są duże operacje, dlatego róbmy wszystko żeby uniknąć takiego przebiegu tego procesu.

Co jest przyczyną powstawania choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa?

Najbardziej oczywistą przyczyną jest wiek i starzenie się tkanek kręgosłupa. Kolejną przyczyną są mikrourazy, które mogły wystąpić w dzieciństwie, w wieku młodzieńczym. Powoduje to, że tkanki są gorszej jakości i dochodzi do takich zmian, które potem przyspieszają proces zwyrodnieniowy. Kolejnym elementem, na który mamy duży wpływ, jest brak współmierności siły mięśniowej w stosunku do ruchomości kręgosłupa, którą mamy z wieku młodzieńczego. Dotyczy to szczególnie tzw. młodych dorosłych, którzy w trakcie edukacji byli aktywni, a w pracy usiedli za biurkiem. Mają mniej ruchu, a więcej pozycji siedzącej, co powoduje osłabienie mięśni, które stabilizują kręgosłup. Takie osłabienie mięśniowe powoduje nadmierną ruchomość w kręgosłupie, co prowadzi do przyspieszenia procesu zwyrodnieniowego.

Czy można zatrzymać proces zwyrodnieniowy kręgosłupa?

W opóźnieniu lub powstrzymaniu powstawania procesu zwyrodnieniowego, ważna jest aktywność fizyczna, ćwiczenia i dbanie o napięcie mięśni grzbietu i mięśni brzucha. Dla ludzi, którzy mają pracę fizyczną, powinno być to minimum 15 minut dziennie, a dla ludzi z pracą siedzącą godzinę. Mimo, że jest to czasami trudne do osiągnięcia- trzeba próbować.

Wypełnij formularz wstępnej kwalifikacji do zabiegu
i wróć do życia bez bólu.

Doktor Piotr Winkler
Chirurg kręgosłupa
Od 20 lat zajmuję się neurochirurgią i chirurgią kręgosłupa. Specjalizuję się w małoinwazyjnych technikach operacyjnych kręgosłupa, chirurgii endoskopowej kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego, stosowaniu najnowocześniejszych technik i najnowszych implantów pozwalających na całościowe leczenie kręgosłupa. Odbyłem szkolenia w najlepszych niemieckich klinikach leczących kręgosłup. W 2017 r. zostałem międzynarodowym instruktorem - ekspertem endoskopowych technik operacyjnych RIWO SPINE . Prowadzę szkolenia dla chirurgów z zakresu operacji endoskopowych m.in. w Niemczech i Izraelu.
  • 10 lat
    Doświadczenia w chirurgii endoskopowej
  • 3 000+
    Wykonanych operacji kręgosłupa
  • 1 000+
    Wykonanych endoskopowych operacji
Historie pacjentów
Operacja endoskopowa zmienia życie pacjentów. Dzięki niej szybko i bezpiecznie mogą wrócić do pełnej sprawności. Poznajcie historie osób, którym pomógł doktor Winkler.
Ta operacja u pana Winklera była wspaniała, bo szybko, sprawnie i na drugi dzień mogłam już wstać z łóżka.
Pani Bogumiła, 72 lata
Trzeba się operować, bo wtedy człowiek ma komfort chodzenia i po prostu życia.
Pani Barbara, 80 lat
Jestem już dwa lata po operacji i nie odczuwam żadnego bólu. Jakby się nic nie stało.
Pan Mariusz, 45 lat

Opinie pacjentów

Mariusz
04.04.2024
Byłem tak schorowany, że nie mogłem dojechać do doktora Winklera. Wysłaliśmy więc wszystkie wyniki badań przez internet. Jak doktor to zobaczył, to po tygodniu byłem już umówiony na operację. [...] Dopiero jak trafiłem na doktora Winkla mój koszmar się skończył i mogę mu w tym miejscu podziękować, bo funkcjonuję, jakby nic się nie stało.
Bogumiła
14.03.2024
Doktor Winkler to bardzo sympatyczny człowiek, taki ciepły. Wytłumaczył, pokazał o co tam chodzi [...] Ukochany doktorze, bo pan jedyny mi pomógł i dalej nie mam kłopotów z kręgosłupem. [...] Wszystko jest ok, bardzo bardzo dziękuję panu, jestem wdzięczna.
Krzysztof
12.06.2024
Pozdrawiam pana doktora, z czystym sumieniem, z otwartym sercem, chylę głowę. Łza się kręci, bo nie żyłem, a żyję. [...] Wróciłem do rzeczywistości, do tego co kocham – ruch na świeżym powietrzu, sędziowanie koszykówki. Każdemu życzę, żeby dostał się w te fantastyczne ręce, bo ten człowiek pomoże.
Adrian Kruczek
05.08.2024
Godny polecenia specjalista, empatyczny, kulturalny i konkretny człowiek.
Elżbieta Marczak
05.08.2024
Wizyta przebiegła w przyjaznej atmosferze. Pan Doktor jest lekarzem bardzo konkretnym, kompetentnym i cierpliwym. Wnikliwie wsłuchiwał w zgłaszane przeze mnie dolegliwości. Nie podjął zbyt pochopnej decyzji co do operacji kręgosłupa. Zasugerował mi, że decyzja co do dalszego postępowania ze mną zapadnie po obejrzeniu przez Pana Doktora na płytce CD mojego MR kręgosłupa l/s. Pan Doktor wzbudził we mnie zaufanie i mimo to, że myślę poważnie o operacji - zastosuję się do zaleceń Pana Doktora.
Magdalena OnlineIdea
13.06.2024
oki doki
Magdalena OnlineIdea
13.06.2024
oki
Bartosz Pietraszko
11.06.2024
Lorem ipsum
Bartosz P.
11.06.2024
lorem ipsum

Jeśli potrzebujesz jeszcze więcej informacji lub pomocy w zorganizowaniu przyjazdu do Poznania, nasz opiekun Pacjenta jest tutaj, aby Ci doradzić.

Opiekun Pacjenta – Anna Solska

Nie masz możliwości dojazdu do gabinetu?
Wypełnij formularz kwalifikacji online