Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

<p>Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa to powszechny problem, dotykający głównie osób, które prowadzą siedzący tryb życia i nie podejmują żadnych aktywności fizycznych. Wywołują ją procesy degeneracyjne, obejmujące strukturę chrząstki, która pokrywa elementy kostne. Polega na przedwczesnym zużyciu się tkanek tworzących stawy, kręgi oraz inne części anatomiczne. Objawy w zaawansowanej fazie choroby, takie jak np. stany drętwienia czy zaburzenia czucia, są niezwykle uciążliwe i mogą promieniować do kończyn górnych lub dolnych. Jednocześnie procesy zwyrodnieniowe to fizjologiczne procesy związane ze starością.</p>
03.04.2023

Przyczyny zwyrodnień kręgosłupa

Zwyrodnienia kręgosłupa przyjmują różne formy – najczęściej pojawiają się w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym. Etiologia choroby jest bardzo złożona i niestety nie do końca poznana. Wykryto jednak pewne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia patologii. Przede wszystkim są to przebyte urazy kręgosłupa. Poza tym wśród przyczyn wyróżnia się także:

  • wady postawy,
  • przeciążenia (powstałe np. w wyniku przetrenowania),
  • choroby autoimmunologiczne,
  • osteoporozę,
  • zmiany hormonalne,
  • nadwagę i otyłość.

W sytuacji niedoboru mazi stawowej, chrząstka stopniowo staje się cieńsza. Powstają na niej rysy i nierówności. Gdy całkiem zniknie, kości zaczynają ocierać się o siebie, co powoduje bóle przy wykonywaniu jakiegokolwiek ruchu.

Najbardziej narażoną grupą są osoby po 60. roku życia u których można mówić, że jest to proces fizjologiczny, naturalnie związany ze starzeniem. Jednak coraz częściej obserwuje się tego typu schorzenia u ludzi młodych, mających około 30 lat - wtedy możemy mówić o chorobie. Niestety, takie przypadki to pokłosie nadmiaru pracy za biurkiem, która nie jest równoważona odpowiednią aktywnością fizyczną. Warto zauważyć, że zwyrodnienie przez wiele lat może pozostać niezauważone i zacząć dokuczać dopiero w późnym wieku.

Objawy towarzyszące zwyrodnieniom

Objawy uzależnione są od lokalizacji zmian (odcinek szyjny, lędźwiowy lub piersiowy). W początkowej fazie choroba nie daje wyraźnych sygnałów. Pacjent może odczuwać sztywność i lekki ból kręgosłupa, ale wyłącznie po przebudzeniu lub dłuższym przebywaniu w pozycji siedzącej. Jest to pierwszy znak, którego nie należy ignorować, tylko od razu podjąć stosowne kroki zapobiegawcze.

Późne stadium zwyrodnienia objawia się ostrymi, nieustającymi dolegliwościami. Skutecznie uniemożliwiają one normalne funkcjonowanie. Mogą występować miejscowo, ale najczęściej promieniują np. do rąk, nóg czy klatki piersiowej. Oprócz tego pojawia się również drętwienie, mrowienie lub pieczenie. W najpoważniejszych przypadkach dochodzi do zaburzeń postawy, osłabienia mięśni czy zaniku czucia.

Diagnostyka i leczenie zwyrodnień kręgosłupa

Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie pierwsze objawy, powinien wybrać się do specjalisty. Im wcześniej uda się spowolnić zmiany zwyrodnieniowe, tym lepiej. Proces diagnostyczny rozpoczyna dokładny wywiad i badanie fizykalne. Następnie zebrane informacje trzeba potwierdzić metodami obrazowymi – zdjęciem RTG oraz rezonansem magnetycznym.

Na początku stosuje się postępowanie zachowawcze, na które składa się obniżenie masy ciała, aktywność ruchowa czy rehabilitacja w postaci fizjoterapii. Lekarz może też zdecydować o zastosowaniu ortezy (np. gorsetu lub kołnierza).

Jeżeli tego typu kuracja nie przynosi oczekiwanych efektów, konieczna jest operacja. Jest ona szczególnie wskazana, jeśli powstanie ucisk na struktury nerwowe w kanale kręgowym. Zwykle polega ona na odbarczeniu i stabilizacji elementów anatomicznych, a czasami na blokadzie kręgosłupa lub zabiegu termolezji/kriolezji. Obecnie gro operacji dekompresji/odbarczenia, wykonuje się małoinwazyjną metodą endoskopową, która przede wszystkim jest całkowicie bezpieczna, a także umożliwia szybki powrót do zdrowia, ponieważ nie wymaga żmudnej rekonwalescencji.

Wypełnij formularz wstępnej kwalifikacji do zabiegu
i wróć do życia bez bólu.

Doktor Piotr Winkler
Chirurg kręgosłupa
Od 20 lat zajmuję się neurochirurgią i chirurgią kręgosłupa. Specjalizuję się w małoinwazyjnych technikach operacyjnych kręgosłupa, chirurgii endoskopowej kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego, stosowaniu najnowocześniejszych technik i najnowszych implantów pozwalających na całościowe leczenie kręgosłupa. Odbyłem szkolenia w najlepszych niemieckich klinikach leczących kręgosłup. W 2017 r. zostałem międzynarodowym instruktorem - ekspertem endoskopowych technik operacyjnych RIWO SPINE . Prowadzę szkolenia dla chirurgów z zakresu operacji endoskopowych m.in. w Niemczech i Izraelu.
  • 10 lat
    Doświadczenia w chirurgii endoskopowej
  • 3 000+
    Wykonanych operacji kręgosłupa
  • 1 000+
    Wykonanych endoskopowych operacji
Historie pacjentów
Operacja endoskopowa zmienia życie pacjentów. Dzięki niej szybko i bezpiecznie mogą wrócić do pełnej sprawności. Poznajcie historie osób, którym pomógł doktor Winkler.
Ta operacja u pana Winklera była wspaniała, bo szybko, sprawnie i na drugi dzień mogłam już wstać z łóżka.
Pani Bogumiła, 72 lata
Trzeba się operować, bo wtedy człowiek ma komfort chodzenia i po prostu życia.
Pani Barbara, 80 lat
Jestem już dwa lata po operacji i nie odczuwam żadnego bólu. Jakby się nic nie stało.
Pan Mariusz, 45 lat

Opinie pacjentów

Mariusz
04.04.2024
Byłem tak schorowany, że nie mogłem dojechać do doktora Winklera. Wysłaliśmy więc wszystkie wyniki badań przez internet. Jak doktor to zobaczył, to po tygodniu byłem już umówiony na operację. [...] Dopiero jak trafiłem na doktora Winkla mój koszmar się skończył i mogę mu w tym miejscu podziękować, bo funkcjonuję, jakby nic się nie stało.
Bogumiła
14.03.2024
Doktor Winkler to bardzo sympatyczny człowiek, taki ciepły. Wytłumaczył, pokazał o co tam chodzi [...] Ukochany doktorze, bo pan jedyny mi pomógł i dalej nie mam kłopotów z kręgosłupem. [...] Wszystko jest ok, bardzo bardzo dziękuję panu, jestem wdzięczna.
Krzysztof
12.06.2024
Pozdrawiam pana doktora, z czystym sumieniem, z otwartym sercem, chylę głowę. Łza się kręci, bo nie żyłem, a żyję. [...] Wróciłem do rzeczywistości, do tego co kocham – ruch na świeżym powietrzu, sędziowanie koszykówki. Każdemu życzę, żeby dostał się w te fantastyczne ręce, bo ten człowiek pomoże.
Adrian Kruczek
05.08.2024
Godny polecenia specjalista, empatyczny, kulturalny i konkretny człowiek.
Elżbieta Marczak
05.08.2024
Wizyta przebiegła w przyjaznej atmosferze. Pan Doktor jest lekarzem bardzo konkretnym, kompetentnym i cierpliwym. Wnikliwie wsłuchiwał w zgłaszane przeze mnie dolegliwości. Nie podjął zbyt pochopnej decyzji co do operacji kręgosłupa. Zasugerował mi, że decyzja co do dalszego postępowania ze mną zapadnie po obejrzeniu przez Pana Doktora na płytce CD mojego MR kręgosłupa l/s. Pan Doktor wzbudził we mnie zaufanie i mimo to, że myślę poważnie o operacji - zastosuję się do zaleceń Pana Doktora.
Magdalena OnlineIdea
13.06.2024
oki doki
Magdalena OnlineIdea
13.06.2024
oki
Bartosz Pietraszko
11.06.2024
Lorem ipsum
Bartosz P.
11.06.2024
lorem ipsum

Jeśli potrzebujesz jeszcze więcej informacji lub pomocy w zorganizowaniu przyjazdu do Poznania, nasz opiekun Pacjenta jest tutaj, aby Ci doradzić.

Opiekun Pacjenta – Anna Solska

Nie masz możliwości dojazdu do gabinetu?
Wypełnij formularz kwalifikacji online