Operacja przepukliny kręgosłupa? Kiedy? Jak?

Operację przepukliny rozważa się, gdy ból jest uporczywy, mięśnie osłabione i występują drętwienia, a zastosowane leczenie farmakologiczne i praca z fizjoterapeutą nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Celem operacji endoskopowej jest usunięcie przepukliny kręgosłupa powodując jak najmniejsze naruszenie otaczających tkanek, w szczególności korzeni nerwowych lub rdzenia kręgowego.
28.08.2019

Nie wszyscy pacjenci cierpiący na przepuklinę kręgosłupa odczuwają wszystkie tego schorzenia objawy. Ból jest jednym z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych. Jeśli przepuklina występuje w dolnej części pleców, chory odczuwa ból w pośladkach, łydkach i udach. Jeśli przepuklina występuje w kręgosłupie szyjnym, ból jest najbardziej intensywny w barkach, ramionach, promieniuje do rąk. Każda pozycja lub czynność prowadząca do kompresji/ uciśnięcia uszkodzonego dysku może powodować ból. Niektórzy pacjenci mogą również odczuwać drętwienie i mrowienie, które może towarzyszyć bólowi lub nie. Przepuklina dysku może również powodować osłabienie mięśni w zależności od dotkniętych uciskiem nerwów.

Dr P. Winkler stosuje metodę endoskopową, ponieważ jest ona skierowana na problem -przepuklina, z najmniejszym możliwym uszkodzeniem otaczających tkanek, poprzez najmniejsze możliwe nacięcie.

Przepuklina kręgosłupa – co to jest?

Krążek międzykręgowy składa się z części obwodowej nazywanej pierścieniem włóknistym oraz części środkowej, którą jest jądro miażdżyste. Pod wpływem wieloletnich obciążeń, nieprawidłowej postawy ciała, złych nawyków, leniwego trybu życia (w tym pracy w pozycji siedzącej), krążek międzykręgowy może przestać należycie spełniać swoje funkcje. Pierścień włóknisty nie jest w stanie utrzymać w swoich granicach jądra miażdżystego, przez co dochodzi do jego uwypuklenia, powodując ból. Dotyczyć to może każdej wysokości kręgosłupa, najczęściej jednak dochodzi do dyskopatii kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i szyjnym.
Czy istnieje różnica między przepukliną w części lędźwiowej, a przepukliną w części szyjnej kręgosłupa?

Jedyna różnica między przepukliną lędźwiową a przepukliną szyjną polega na tym, że pierwsza powoduje ból karku, ramion, drętwienie rąk, podczas gdy druga objawia się bólem w dolnej części pleców, promieniującym często do pośladków, nóg i stóp.
Lekarz zdiagnozował przepuklinę.

Co dalej?

Celem leczenia przepukliny jest wyleczenie uszkodzenia i powstrzymanie jego uwypuklenia się w przyszłości. Leczenie zwykle rozpoczyna się od podania leków, które pomogą złagodzić obrzęk lub stan zapalny w uszkodzonym obszarze. Zastosowanie fizjoterapii i ćwiczeń pomaga rozwijać mięśnie, które zapewniają wsparcie kręgosłupowi. Jednak niekiedy zachowawcze, niechirurgiczne leczenie kończy się niepowodzeniem. W tym momencie należy rozważyć podjęcie leczenia chirurgicznego przepukliny w celu poprawy jakości życia pacjenta.

W nowoczesnej chirurgii stosuje się endoskopową discektomię- zabieg chirurgiczny stosowany w celu usunięcia uszkodzonego fragmentu, który powoduje ból. Jest to nowoczesna technika, która nie wymaga usuwania kości, uszkodzenia mięśni ani dużych nacięć skóry. Po zastosowaniu chirurgii endoskopowej, 24-godzinnym pobycie w szpitalu i krótkiej rehabilitacji pacjenci bardzo szybko wracają do normalnej aktywności i znów cieszą się życiem.

Wypełnij formularz wstępnej kwalifikacji do zabiegu
i wróć do życia bez bólu.

Doktor Piotr Winkler
Chirurg kręgosłupa
Od 20 lat zajmuję się neurochirurgią i chirurgią kręgosłupa. Specjalizuję się w małoinwazyjnych technikach operacyjnych kręgosłupa, chirurgii endoskopowej kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego, stosowaniu najnowocześniejszych technik i najnowszych implantów pozwalających na całościowe leczenie kręgosłupa. Odbyłem szkolenia w najlepszych niemieckich klinikach leczących kręgosłup. W 2017 r. zostałem międzynarodowym instruktorem - ekspertem endoskopowych technik operacyjnych RIWO SPINE . Prowadzę szkolenia dla chirurgów z zakresu operacji endoskopowych m.in. w Niemczech i Izraelu.
  • 10 lat
    Doświadczenia w chirurgii endoskopowej
  • 3 000+
    Wykonanych operacji kręgosłupa
  • 1 000+
    Wykonanych endoskopowych operacji
Historie pacjentów
Operacja endoskopowa zmienia życie pacjentów. Dzięki niej szybko i bezpiecznie mogą wrócić do pełnej sprawności. Poznajcie historie osób, którym pomógł doktor Winkler.
Ta operacja u pana Winklera była wspaniała, bo szybko, sprawnie i na drugi dzień mogłam już wstać z łóżka.
Pani Bogumiła, 72 lata
Trzeba się operować, bo wtedy człowiek ma komfort chodzenia i po prostu życia.
Pani Barbara, 80 lat
Jestem już dwa lata po operacji i nie odczuwam żadnego bólu. Jakby się nic nie stało.
Pan Mariusz, 45 lat

Opinie pacjentów

Mariusz
04.04.2024
Byłem tak schorowany, że nie mogłem dojechać do doktora Winklera. Wysłaliśmy więc wszystkie wyniki badań przez internet. Jak doktor to zobaczył, to po tygodniu byłem już umówiony na operację. [...] Dopiero jak trafiłem na doktora Winkla mój koszmar się skończył i mogę mu w tym miejscu podziękować, bo funkcjonuję, jakby nic się nie stało.
Bogumiła
14.03.2024
Doktor Winkler to bardzo sympatyczny człowiek, taki ciepły. Wytłumaczył, pokazał o co tam chodzi [...] Ukochany doktorze, bo pan jedyny mi pomógł i dalej nie mam kłopotów z kręgosłupem. [...] Wszystko jest ok, bardzo bardzo dziękuję panu, jestem wdzięczna.
Krzysztof
12.06.2024
Pozdrawiam pana doktora, z czystym sumieniem, z otwartym sercem, chylę głowę. Łza się kręci, bo nie żyłem, a żyję. [...] Wróciłem do rzeczywistości, do tego co kocham – ruch na świeżym powietrzu, sędziowanie koszykówki. Każdemu życzę, żeby dostał się w te fantastyczne ręce, bo ten człowiek pomoże.
Adrian Kruczek
05.08.2024
Godny polecenia specjalista, empatyczny, kulturalny i konkretny człowiek.
Elżbieta Marczak
05.08.2024
Wizyta przebiegła w przyjaznej atmosferze. Pan Doktor jest lekarzem bardzo konkretnym, kompetentnym i cierpliwym. Wnikliwie wsłuchiwał w zgłaszane przeze mnie dolegliwości. Nie podjął zbyt pochopnej decyzji co do operacji kręgosłupa. Zasugerował mi, że decyzja co do dalszego postępowania ze mną zapadnie po obejrzeniu przez Pana Doktora na płytce CD mojego MR kręgosłupa l/s. Pan Doktor wzbudził we mnie zaufanie i mimo to, że myślę poważnie o operacji - zastosuję się do zaleceń Pana Doktora.
Magdalena OnlineIdea
13.06.2024
oki doki
Magdalena OnlineIdea
13.06.2024
oki
Bartosz Pietraszko
11.06.2024
Lorem ipsum
Bartosz P.
11.06.2024
lorem ipsum

Jeśli potrzebujesz jeszcze więcej informacji lub pomocy w zorganizowaniu przyjazdu do Poznania, nasz opiekun Pacjenta jest tutaj, aby Ci doradzić.

Opiekun Pacjenta – Anna Solska

Nie masz możliwości dojazdu do gabinetu?
Wypełnij formularz kwalifikacji online